Witamina C, znana także pod nazwą kwasu askorbinowego, pełni niezwykle istotną funkcję w organizmie człowieka. Jej brak może przyczynić się do powstania wielu przykrych dolegliwości. Warto zatem zadbać o jej prawidłowy poziom. Jak? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi udzielimy w treści niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury!
Najwięcej witaminy C mają…?
Wiele osób udzieli odpowiedzi cytrusy! Niestety, nie jest to odpowiedź prawidłowa. Wszak najwięcej witaminy C mają kolejno:
- owoce dzikiej róży;
- czarna porzeczka;
- nać pietruszki;
- papryka;
- brukselka;
- brokuły;
- truskawki;
- kiwi;
- kapusta;
- kalafior.
Objawy niedoboru witaminy C
Mimo, że każdego dnia powinniśmy przyjmować odpowiednią dawkę witaminy C, to jednak część osób sięga po nią dopiero wtedy, gdy czuje się źle, gdy chwyta je przeziębienie. To błąd. Dieta bogata w składniki, które zawierają witaminę C, a także podawanie jej w formie tabletek, tabletek musujących itp. pozwala przeciwdziałać wielu przykrym dolegliwościom. Jakim? Oto one:
- ogólne osłabienie organizmu;
- skłonność do powstawania, a także trudności w gojeniu się siniaków;
- rozwój niedokrwistości;
- rozwój astmy;
- brak apetytu;
- krwawiące dziąsła;
- niegojące się rany.
To nie wszystko. Niedobór witaminy C ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Główne korzyści witaminy C dla skóry to ochrona, ujędrnianie i rozjaśnienie wszelkich przebarwień. To właśnie dlatego witamina C jest składnikiem wielu kremów, serum, olejków, balsamów i innych preparatów pielęgnacyjnych. Temat ten omówimy szerzej już za chwilę.
Witamina C a pielęgnacja skóry
Jak już wspomnieliśmy, witamina C jest jednym z głównych składników serum, kremów. Producent profesjonalnych kosmetyków, tacy jak Dermalogica doskonale wiedzą, znają i potrafią wykorzystać dobrodziejstwo witaminy C. To właśnie dlatego dostarczają na rynek produkty zawierające jeden z najsilniejszych antyoksydantów, czyli witaminę C. Szczególnie polecane są one osobom, które mają szarą, zmęczoną, pozbawioną blasku cerę. Kosmetyki z witaminą C w składzie nadadzą jej promiennego, zdrowego wyglądu, pomogą zmniejszyć widoczność zmarszczek oraz przebarwień, na przykład starczych czy takich, które pojawiają się po opalaniu. Ponadto, witamina C wzmacnia naturalny system obronny skóry i skutecznie chroni przed stresem oksydacyjnym.
Witamina C a przeziębienie
Warto także nadmienić, a raczej sprostować mit, jakoby witamina C miała właściwości lecznicze w przypadku przeziębienia lub grypy. Bezdyskusyjnie, wzmacnia ona system odpornościowy, ale w momencie, gdy jesteśmy już chorzy, przyjmowanie zwiększonych dawek witaminy C nie pomoże, nie zmieni sytuacji i nie uleczy nas. Warto jednak stosować witaminę C regularnie po to, by unikać, przeciwdziałać chorobie oraz, by zyskać piękny, promienny wygląd. O witamninie C nie powinni szczegolnie zapominac wszyscy, którzy:
- są w podeszłym wieku;
- mają zaburzenia apetytu, łaknienia;
- chorują na cukrzycę;
- narażeni są na długotrwały stres;
- są uzależnieni od palenia papierosów;
- zmagają się z nadciśnieniem tętniczym.