Prawdopodobnie wiele razy myśleliśmy o tym, by znaleźć sobie jakieś hobby. Chcieliśmy rysować, malować, rzeźbić, ozdabiać. Albo po prostu przerobić jakieś rzeczy, które nam się znudziły. Jednym słowem: tworzyć coś nowego i oryginalnego. Niestety – zwykle powstrzymywała nas od tego jedna myśl: nie mam talentu. Nic straconego, ponieważ są dwie techniki plastyczne, które nie wymagają specjalnych umiejętności.
Skrawki papieru na album – scrapbooking
Metoda niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza ścinki i książkę. I tym właśnie jest scrapbooking. Jest to technika plastyczna polegająca na tworzeniu – całkowicie od podstaw – własnego albumu, ale nie tylko – tą metodą można wykonywać również pocztówki, notesy, pamiętniki, zaproszenia… Nawet kartki okolicznościowe z elementami świecącymi.
Scrapbooking – co warto mieć, oprócz papieru ozdobnego
Przede wszystkim, dobrze jest się zaopatrzyć w gotową bazę na album, którą będziemy mogli do woli ozdabiać.
A czym można ozdabiać? Możliwości jest wiele. W ofercie sklepu znajdziemy różnego rodzaju naklejki (zarówno zwykłe jak i tekturowe) w kształcie serwetek, słoiczków, z fazami księżyca czy w stylu vintage. Dostępne są także gotowe elementy tekturowe jak ramy okienne, ramki i zegary. Możemy również dodać klamerki, tasiemki, wstążki oraz frędzelki. Do naszego albumu możemy też umocować plasterki brzozowe, gwiazdki z kory brzozy a także papierowe kwiaty i owoce głogu. W swoich projektach możemy wykorzystać kaboszony lub buttony samoprzylepne z gotowymi ilustracjami.
Do tworzenia kartek okolicznościowych niezastąpione będą stemple – dostępne również z napisami w języku polskim.
Przy większych projektach (i nie tylko) mogą być nam potrzebne wykrojniki do papieru i stemple. Warto też mieć pod ręką dziurkacze brzegowe, które pozwolą nam na stworzenie wielu fantazyjnych kształtów (jak gałązka świerku albo ażurowy efekt serwetki).
W zależności od ilości wykonywanych przez nas albumów można zakupić gilotynę do cięcia oraz narzędzie do bigowania, które zdecydowanie ułatwi równe składanie i zaginanie papieru. Z kolei przy bardziej precyzyjnym wycinaniu (np. za pomocą nożyka do papieru) warto zdecydować się na matę samoregenerującą lub szklaną.
Sztuka ozdabiania powierzchni – decoupage
Decoupage jest techniką plastyczną wywodzącą się z XVII-wiecznej Francji – stąd też i nazwa. Decoupage z francuskiego oznacza wycinać.
Jest to stosunkowo prosta metoda pozwalająca na ozdabianie niemalże każdej powierzchni. Dzięki temu można tworzyć nie tylko efektowne dekoracje ale również niepowtarzalną biżuterię. Decoupage pozwala także na ozdabianie przedmiotów użytkowych jak lampy czy chusteczniki. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by decoupage zastosować na powierzchni starych, drewnianych mebli. Ze względu na stosowane materiały, powstałe w ten sposób obrazki są dość trwałe.
Decoupage – potrzebne materiały
Technika zdobienia decoupage sprawdza się świetnie na różnych powierzchniach. Jeżeli nie posiadamy w domu żadnego przedmiotu, który chcielibyśmy przerobić, spokojnie możemy coś kupić w sklepie plastycznym. Najczęściej, do wyboru będziemy mieli różnego rodzaju przedmioty wykonane z drewna, sklejki lub płyty pilśniowej (HDF), takie jak szkatułki, organizery, pudełka na chusteczki, ramki do ozdabiania czy też plastry brzozowe oraz zakładki do książek. Możemy również ozdabiać przedmioty okolicznościowe jak bombki bożonarodzeniowe czy jaja i koszyczki wielkanocne.
W przypadku niektórych powierzchni – szczególnie plastiku oraz metalu – zalecane jest ich pokrycie cienką warstwą podkładu, w celu zwiększenia przyczepności.
Decoupage oznacza wycinać – zatem potrzebny jest jeszcze papier. Nie taki zwykły – w sklepie takim jak https://zielonekoty.pl/ można znaleźć bogato zdobione, wysokiej jakości papiery ryżowe oraz specjalne serwetki do decoupage.
Wybrane, wycięte ilustracje przykleja się specjalnym klejem. Jeżeli rysunek nie będzie narażony na zarysowania, można kupić klej z werniksem. W większości przypadków lepiej jednak zaopatrzyć się w odpowiedni lakier. W zależności od naszego projektu, mamy do wyboru matowy, satynowy i z połyskiem. Werniksy są dostępne w słoiczkach (do nanoszenia pędzelkiem) oraz w formie spray’u.
W celu wzbogacenia naszych prac można zdecydować się na zakup past dających efekt mchu.