Afty pojawiają się w naszej buzi z reguły nieoczekiwanie, są natomiast bardzo nieprzyjemne, utrudniają spożywanie posiłków, czasem są w stanie odebrać całą przyjemność z jedzenia. Istnieją jednak naturalne sposoby, które pozwalają z nim radzić.
Skąd się biorą afty?
Afty to bolesne nadżerki lub owrzodzenia, które w jamie ustnej mogą się pojawiać z bardzo różnych powodów. Bardzo często są one po prostu wynikiem niewystarczającej albo nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Przyczyniać się do ich powstawania mogą wyrzynające się ósemki, a nawet choroby migdałków. Zdarza się, że regularnie pojawiające się w jamie ustnej afty to skutek chorób przewodu pokarmowego, w tym różnego rodzaju infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Afty z reguły znikają maksymalnie po tygodniu, niektóre jednak potrafią się utrzymywać w jamie ustnej nawet kilka tygodni.
Co może pomóc na afty?
Afty z jamy ustnej prędzej czy później znikają samoistnie. Niestety dopóki tam są, potrafią przysparzać wiele bólu i problemów z jedzeniem. Warto więc sprawdzić naturalne sposoby, które pozwolą ci znacznie szybciej pozbyć się tych nieproszonych gości w jamie ustnej.
● Olejek goździkowy – to prawdziwy hit jeśli chodzi o walkę z aftami; możesz go wykorzystać zarówno do pędzlowania zmian wewnątrz jamy ustnej, jak i dodatek do domowego płynu do płukania ust. Kluczem do sukcesu są tutaj przede wszystkim antybakteryjne i antyseptyczne właściwości olejku goździkowego. Ponadto, działa on także przeciwbólowo. Wystarczy kilka kropel zmieszać z oliwą z oliwek i przykładać na bolące miejsca.
● Osolona woda – skutecznie pomoże ci osuszyć afty, dzięki czemu przyspieszy ich wchłanianie, a także sprawi, że przestaną być tak bolesne. Jedną łyżeczkę soli domowej możesz rozpuścić w kubku z ciepłą wodą. Takim roztworem płucz jamę ustną przez max. 30 sekund, a następnie wypluj. W razie potrzeby możesz takie płukanki stosować kilka razy dziennie.
● Aloes – to kolejny naturalny składnik, który skutecznie pomaga złagodzić ból jamy ustnej wywołany przez afty. Z pomocą mogą przyjść zarówno napoje aloesowe, które warto pić, jak również bezpośrednia aplikacja żelu aloesowego na bolące afty. Ten sam produkt możesz wykorzystać także do leczenia popękanych ust oraz stosować na opryszczkę.
● Olej kokosowy – kluczowe są tutaj jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Zwalcza on szczepy bakterii, które mogą przyczyniać się do rozwoju aft w jamie ustnej. Ssanie oleju kokosowego to starożytna metoda płukania ust, która do dzisiaj ma bardzo wielu swoich zwolenników. Warto wiedzieć, że zawiera on kwas laurynowy zmniejszający przyczepność zanieczyszczeń do szkliwa, a także gromadzenie się płytki nazębnej, a ponadto działa oczyszczająco.
● Suplementacja cynku – do powstawania aft mogą przyczyniać się niedobory żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12, a także cynku. Jeśli afty uporczywie do ciebie wracają, sprawdź potencjalne niedobory i w razie potrzeby włącz odpowiednią suplementację.