Makijaż permanentny jest obecnie popularnym zabiegiem, które wiele Pań sobie chwali. Właściwie wszystkie salony kosmetyczne oferują taki zabieg. Czym jednak jest makijaż permanentny? Ile czasu się utrzymuje? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?
Czym jest makijaż permanentny?
Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny, którego celem jest podkreślenie brwi, ust i oczu. Przy użyciu igły wprowadza się pod powierzchnię naskórka specjalny pigment. Zabieg ten pozwala na nienaganny wygląd tuż po przebudzeniu, podczas pobytu na basenie czy po prostu na oszczędzenie czasu. Zabieg ten trwa od 1 do 3 godzin i powinien utrzymać się od roku do nawet 3 lat. Wpływ na trwałość makijażu permanentnego mają:
- wiek: u starszych pań odnowa komórkowa postępuje w zwolnionym tempie, przez co złuszczanie naskórka nie jest tak szybkie, a makijaż utrzymuje się dłużej,
- stan skóry: makijaż o wiele lepiej utrzymuje się u osób z zadbaną i dobrze nawilżoną skórą,
- rodzaj skóry: osoby z cerą tłustą nie nacieszą się tak długo makijażem, jak posiadaczki skóry suchej lub mieszanej,
- odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu: ważne jest stosowanie się do zaleceń osoby wykonującej makijaż permanentny,
- pielęgnacji skóry: zabiegi złuszczające skórę przyspieszają złuszczanie naskórka, przez co następuje rozjaśnianie makijażu,
- stosowanych leków: niektóre leki przyspieszają złuszczanie naskórka – są to na przykład retinoidy,
- ekspozycja na słońce: częste opalanie sprawia, że makijaż szybciej blednie,
- rodzaju pigmentu i zastosowanej metody.
Przeciwwskazania do makijażu permanentnego
Podobnie jak wiele innych zabiegów, tak i makijaż permanentny nie jest wskazany dla wszystkich. Przeciwwskazania do tego zabiegu to:
- gorączka,
- niewyrównana cukrzyca,
- infekcje skóry – bakteryjne, grzybicze, wirusowe, w tym opryszczka,
- infekcja górnych dróg oddechowych,
- choroby serca,
- choroby krwi,
- choroby skóry,
- zakażenie wirusem HIV,
- ciąża i karmienie piersią,
- terapia nowotworów,
- skłonność do powstawania blizn i bliznowców,
- stosowanie niektórych leków.
Gojenie po makijażu permanentnym
Zabieg makijażu permanentnego uszkadza ciągłość naskórka, dlatego miejsce po zabiegu traktuje się jak ranę. Należy o nią odpowiednio dbać – zaleca się stosowanie maści przyspieszających regenerację i gojenie naskórka. Polecane są produkty z pantenolem, witaminą E i alantoiną. Przez około tydzień po zabiegu nie można moczyć miejsca, w którym wprowadzono pigment, używać mydła ani preparatów z alkoholem. Nie powinno się wykonywać makijażu tradycyjnego. Przez 6 tygodni po zabiegu nie wolno się opalać i należy stosować filtry UV.
Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może być nieco obrzęknięta. Po około 2 dniach skóra zaczyna się łuszczyć i pojawiają się strupy. Nie wolno ich zrywać, a należy pozostawić do odpadnięcia. Całkowity proces gojenia trwa 4 tygodnie.
Makijaż permanentny – szkolenia
Jest to na tyle popularny zabieg, że szkolenia makijaż permanentny oferuje bardzo wiele salonów. Szkolenia skierowane są zarówno do osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Co więcej, kursy te oferują zakres wszystkich metod makijażu permanentnego.